Wyszukaj części


Poradnik - jak się nie dać oszukać przy zakupie samochodu

5 SKUTECZNYCH PORAD DLA LAIKA!

Polski rynek samochodów używanych stale się rozrasta, jednak, mimo dziesiątek tysięcy ogłoszeń w Internecie, kupienie dobrego samochodu z drugiej ręki wcale nie jest proste. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych rad, dzięki nie dasz się oszukać kupując używane auto!

#1 Uważnie czytaj ogłoszenia!

Pierwsze próby wykrycia nieuczciwego sprzedawcy można wyłapać już na etapie ogłoszenia. Jeżeli ktoś oferuje nam kilkunastoletni samochód z zadziwiająco niskim przebiegiem, w okazyjnej cenie- to już powinno wzbudzić nasze wątpliwości. Oczywiście, nigdy nie zaszkodzi zadzwonić. Rozmowa ze sprzedającym również może dostarczyć nam wielu przydatnych informacji. Przede wszystkim, wypytajmy o szczegóły, dokumenty, to czy samochód jest zarejestrowany bezpośrednio na osobę sprzedającą, a także gdzie można go obejrzeć. Zawsze też możemy się zapytać o zgodę na przyjazd z mechanikiem lub możliwość sprawdzenia samochodu na stacji kontroli. Jeżeli sprzedający się wykręca, powinniśmy odpuścić i szukać dalej.

#2 Niemiec tylko do kościoła jeździł!

Idealnie gładki lakier, silnik bez zacieków, a do tego atrakcyjny przebieg? To oznaka, że samochód, których zamierzasz kupić przeszedł- delikatnie to nazywając- „przedsprzedażowy lifting”. Podobnie, jak w przypadku przeglądania ogłoszeń, również w przypadku wizyty u sprzedające powinniśmy uważać na samochody bez wad. Każdy używany samochód posiada mniejsze, bądź większe usterki, otarcia, czy rysy parkingowe. Jeżeli ktoś chce wam wmówić, że poprzedni właściciel jeździł nim tylko do kościoła i po paliwo, to zdecydowany sygnał, że powinniście szukać dalej.

#3 Oceń przebieg „na oko”!

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają ocenić, czy podawany przez sprzedającego przebieg jest realny. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na siedzenia. Wytarte i dziurawe siedzenia oznaczają, ze samochód posiada co najmniej 150-200 tys. przejechanych kilometrów. Łatwym sposobem na ocenę jego zużycia jest też wytarcie kierownicy, pedałów, a czasem drążka zmiany biegów. Pamiętaj jednak, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie lub stacji kontroli pojazdów!

#4 Śrubki i nakrętki- cichy sprzymierzeńca kupującego

Oglądając samochód przed zakupem warto zwrócić uwagę na jedną, często pomijaną rzecz, jaką są śruby i nakrętki. Wielu z nas sprawdza, czy w samochodzie wszystkie szyby są fabryczne i z tego samego okresu. To sprawdzony sposób na przekonanie się o tym, czy samochód był uszkodzony. Legendę wymiany szyby, jednak nie trudno wymyśleć. Kolejną rzeczą, którą możesz sprawdzić są śrubki i nakrętki. Jeżeli zauważysz, że w samochodzie, przede wszystkim na łączeniach znajdują się śruby i nakrętki w różnych wzorach i kolorach, to znaczy, ze dokonywano przy nim większych poprawek blacharskich. Często, w trakcie użytkowania może okazać się, że są to znaczne usterki, jak np. skrzywienie osi, które utrudniają, a czasem uniemożliwiają bezpieczną i komfortową jazdę.

# Podstawa, czyli dokumenty i vin!

Podstawową rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem są oczywiście dokumenty. Powinniśmy też zweryfikować numery nadwozia i silnika. Po pierwsze należy je zestawić z dokumentami. Następnie powinniśmy sprawdzić, czy vin jest taki sam we wszystkich punktach. W każdym samochodzie jest on podany co najmniej w dwóch miejscach, a w Internecie możecie znaleźć informację, gdzie go szukać w przypadku konkretnych modeli. Pamiętaj, że każda marka i model ma swój uniwersalny kod zapisany w numerze vin. Możesz go zweryfikować na jednej z wielu stron dostępnych w internecie. Pozwoli Ci to na weryfikację pochodzenia samochodu, dzięki czemu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności.

Pamiętaj, że podczas kupna liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nie daj ponieść się emocjom i sprawdź wszystko!