Wyszukaj części


Poradnik - jak rozpoznać cofnięty licznik

KILKA WSKAZÓWEK DLA KAŻDEGO KUPUJĄCEGO.

Cofanie liczników w samochodach to proceder dobrze znany już od początku lat 90. XX wieku, kiedy Polskę zalała fala zagranicznych samochodów. Sprzedawcy chcąc zachęcić kupujących wymyślali wiele różnych sztuczek, chcąc zaniżyć faktyczny przebieg. Obecnie, nawet przy nowoczesnej technologii i cyfrowych licznikach – również jesteśmy narażeni na oszustwa.

Zdrowy rozsądek ponad wszystko.

Nic nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Pierwsze oznaki nieuczciwego sprzedawcy możemy rozpoznać już podczas czytania ogłoszenia bądź rozmowy telefonicznej. Jeżeli okazuje się, że kilkunastoletni samochód ma mniej, niż 100 000 przebiegu, to wiedzmy, ze coś jest nie tak. Ważne jest tez to, żeby ocenić kto jeździł samochodem, czy był używany do celów służbowych, dojazdów do pracy, czy celów rekreacyjnych. Zdroworozsądkowe podejście pozwoli nam na wstępie ocenić, czy sprzedający jest wobec nas szczery w kwestii przebiegu pojazdu.

Oceń zniszczenia i usterki

Przed zakupem często sprawdzamy grubość lakieru, oryginalność części karoserii oraz szyb. Oglądając samochód z zewnątrz równie łatwo możemy „na oko” ocenić, czy faktyczny przebieg jest zgodny z rzeczywistością. Ciężko wytłumaczyć, jak zniszczony, 10 letni samochód, z szybami pochodzącymi z różnych lat może mieć jedynie 80, czy 90 tysięcy przebiegu.

Sprawdź wnętrze

Wiele o stanie faktycznego przebiegu samochodu może nam również powiedzieć jego wnętrze. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na elementy, które trudno zatuszować i wymienić. Należą do nich głównie fotele i kierownica. Po ich zużyciu można łatwo ocenić, jak często, a nawet w jakim celu samochód był używany. Wielu sprzedawców nie zwraca też uwagi na szczegóły, które mogą zdradzić, że samochód przejechał znacznie więcej, niż deklarują. Jednym z takich szczegółów są nakładki na pedały. Ich zużycie, podobnie, jak w przypadku foteli, czy kierownicy może świadczyć o wyeksploatowaniu samochodu.

Przede wszystkim zaufaj specjaliście

Zdecydowanie najpewniejszym rozwiązaniem jest powierzenie oceny stanu licznika specjaliście. Ich listę znajdziesz na naszej stronie. Jeżeli samochód nie był na bieżąco serwisowany, nadal nic straconego. Wiele warsztatów, a także stacji kontroli pojazdów oferuje możliwość weryfikacji stanu licznika. Jest to możliwe poprzez podpięcie samochodu do komputera, którego odczyt znacznie trudniej zafałszować. Jest to zadanie zdecydowanie przewyższające możliwości przeciętnego sprzedawcy. Wizyta u profesjonalisty, w szczególności w przypadku drogich samochodów, z pewnością nie będzie oznaczała pieniędzy wyrzuconych w błoto, a dzięki niej będziesz mógł spać spokojniej.