Wyszukaj części


Poradni - jak przechowywać opony

5 SKUTECZNYCH PORAD DLA KAŻDEGO KIEROWCY.

Niedawno minął sezon wymiany opon. Większość z nas już zapomniała o kłopotach ze znalezieniem wolnego terminu w zakładzie wulkanizacyjny, a opony schowała do garażu lub piwnicy. Warto jednak przypomnieć o kilku ważnych zasadach przechowywania opon.

1. Dokładnie wyczyść opony!

Z każdej opony, przed jej schowaniem do garażu powinieneś wyczyścić resztki brudu i smaru. Dlaczego to takie istotne? Zgromadzone na oponie smary i resztki paliwa mogą mieć zgubny wpływ na stan ogumienia. Opony stają się przez to bardziej podatne na uszkodzenia, a także mogą się znacznie szybciej zużywać.

2. Przechowuj tylko suche opony!

Jeżeli już umyjesz swoje opony, to pamiętaj o ich dokładnym wysuszeniu. Wkładając je do pokrowca, worka lub zostawiając je w zamkniętym pomieszczeniu narażasz je na proces przypominający „kiśnięcie”. Może to bardzo poważnie zaszkodzić ogumieniu, a nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia opon.

3. Chroń opony przed słońcem!

Kolejną ważną w przechowywaniu opon zasadą jest chronienie ich przed słońcem. Podobnie, jak w przypadku wilgoci, opony mogą się zniekształcić również w przypadku nadmiaru promieni słonecznych. Zdecydowanie złym pomysłem jest przechowywanie ich na wolnym powietrzu, w szczególności na tarasie lub balkonie. W tym przypadku nie pomoże nawet odpowiedni pokrowiec.

4. Unikaj ozonu i gazów technicznych!

Złym miejscem dla przechowywania opon jest również przydomowy warsztat. Związki gazów technicznych, szczególnie ozonu mogą być bardzo groźne dla stanu ogumienia. Musisz więc uważać, żeby w pobliżu swoich opon nie zostawiać sprężarek, prostowników, a także chłodziarek. Unikaj tez pozostawiania ich w pobliżu klimatyzatora.

5. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach!

Jeżeli przechowujesz opony na felgach musisz pamiętać o zadbaniu o odpowiednie ciśnienie w Twoich oponach. Pozwoli to uniknąć trwałych zniekształceń ogumienia. W Internecie można spotkać opinie, że opony powinno się przechowywać zachowując ciśnienie nieznacznie niższe niż podczas jazdy. Zdecydowanie tego odradzamy. Wulkanizatorzy są zgodni co to tego, że ciśnienie w oponach podczas przechowywania powinno być takie samo, jak podczas eksploatacji.